Organizując własny ślub i wesele jednym z ważniejszych dla mnie tematów był dobór kwiatów do jego oprawy. Od zawsze miałam słabość do kwiatów, uwielbiam je dostawać w każdej postaci. Bukiety, kompozycje kwiatowe, wianki z kwiatów. Tego rodzaju zagadnienia brałam pod uwagę organizując własny ślub. Decydując się na nie w najważniejszym dniu mojego życia musiałam przemyśleć wiele kwestii. Wbrew pozorom nie były one takie oczywiste. Dlatego też postanowiłam podzielić się swoimi przemyśleniami oraz doświadczeniem w tej sprawie.
Kwiaty na ślub i wesel. Bukiety z kwiatów, wianki. Porady doboru bukietów. Konsultant ślubny Anna Janusz-Konieczna
Pierwsza moja rada dla przyszłej Panny Młodej. Jeśli kochasz jakiś szczególny kwiat i chcesz aby znalazł się on w twoim bukiecie ślubnym, sprawdź w jakim miesiącu kwitnie lub kiedy jest jego największa dostępność. Jeśli nadal zastanawiasz się nad wyborem daty ślubu i wesela możesz go uzależnić od dostępności twojego ukochanego kwiatu. Często słyszę opowieści typu Panna Młoda wymarzyła sobie bukiet ślubny z frezji. Ślub ma się odbyć w październiku, natomiast frezje kwitną na przełomie marzec/kwiecień/maj. Nawet jeśli uda się znaleźć te kwiaty poza sezonem, florysta nie jest w stanie zagwarantować przystępnej ceny. O tym jakie kwiaty kwitną w danym miesiącu zapraszam do mojego kolejnego artykułu.
Bukiet ślubny oraz kwiaty na ślub i wesele wybierać należy do sukienki ślubnej. Ważne również jest to, aby dobrać je odpowiednio do stylu w jakim ma odbyć się uroczystość. Decyduj się konsekwentnie, aby ostatecznie nie uzyskać efektu misz-masz. Suknia w stylu Boho? Sprawdzony i doświadczony florysta na pewno doradzi Ci jaki dobrać do niej bukiet. Swobodny z przeważającą ilością zielonych elementów liściastych.  Wolisz styl Glamour? Jest wiele pięknych bukietów właśnie w tym stylu. Kształt kulisty, dominują kwiaty, dodatki w postaci pereł oraz innego rodzaju błyskotek. Po więcej informacji zapraszam do mojego kolejnego artykułu na temat bukietów ślubnych.
Kolejną kwestią na którą zwróciłam uwagę organizując swój ślub jest dobór bukietu ślubnego do postury Panny Młodej. Tak, tak zgadza się. Wydawałoby się, że nie powinno mieć to żadnego znaczenia a jednak. Panny Młode tęższe, niższe, takie jak ja;  bądź z brzuszkiem winny pomyśleć o bukietach mniejszych i foremniejszych. Ten zabieg sprawi, iż bukiet optycznie ją pomniejszy, duży bukiet dodatkowo by przytłoczył swoją objętością jego posiadaczkę. Natomiast osoby wysokie oraz szczuplejsze mogą sobie pozwolić na ogromne, swobodne, nieforemne bukiety.
Kwiaty na ślub i wesel. Bukiety z kwiatów, wianki. Porady doboru bukietów. Konsultant ślubny Anna Janusz-Konieczna.Zastanawiając się nad kwestią kwiatów na ślubie i weselu z pewnością w tyle głowy błądzi myśl odnośnie finansów jakie należy przeznaczyć na ten cel. Nie każdego stać na wystawne i bogate wesele. Jednakże każda Panna Młoda chce, aby ten dzień był piękny i wyjątkowy. Wybrany bukiet ślubny, wystrój sali weselnej czy kościoła, dodatki kwiatowe mogą właśnie to sprawić, że ten dzień wydaje się być jeszcze piękniejszy. Wybieraj takie kwiaty na jakie jest akurat sezon. Większa ich dostępność oznacza mniejszą cenę za kwiat. W sezonie letnim często proponuje się bukiety mieszane czy też luźne kompozycje kwiatowe zdobiące sale i kościół. Przeważa wówczas ilość zielonych dodatków dostępnych w tym okresie. Należy pamiętać, że bukiet typu kulistego w którego skład wchodzą jedynie kwiaty może mieć większą wartość niż bukiety o kształcie swobodnym/rustykalnym.
PamięKwiaty na ślub i wesel. Bukiety z kwiatów, wianki. Porady doboru bukietów. Konsultant ślubny Anna Janusz-Koniecznatajmy również, że jest spora różnica pomiędzy bukietem ślubnym a bukietem na uroczystość. Czy nie zdarzyło ci się pomyśleć „ bo coś jest na ślub i od razu cena jest wyższa „?  Jakiś czas temu rozmawiałam na ten temat z zaprzyjaźnioną florystką. Zapytałam się z ciekawości dlaczego tak bywa, że ludzie mogą mieć takie odczucie. Odpowiedziała mi, że cena nie jest zależna od tego, że bukiet nazywa się ślubny. Zwróciła mi uwagę na ilość detali, jakie są dodawane do tego rodzaju bukietów. Niekiedy zależne jest to od różnorodności kwiatów z których jest tworzony. Każdy bukiet ślubny jest z dokładnością i starannością przygotowywany na indywidualne zamówienie. Bukiet okazjonalny na urodziny czy imieniny można zrobić w 10 minut. Natomiast, aby stworzyć idealny bukiet ślubny, taki który wymarzyła sobie każda z nas floryści poświęcają dużo więcej czasu. Dopracowują go do naszego stroju, do stylu w jakim odbędzie się ślub i wesele a także do pozostałych elementów oprawy ślubnej.
Tematyka kwiatów, bukietów oraz dekoracji ślubnych jest ogromna. Mam nadzieję, że moje przemyślenia pomogą Wam usystematyzować wstępne informacje. Już niedługo przygotuję dla Was ściągę kiedy kwitną najpopularniejsze i najpiękniejsze kwiaty wykorzystywane w bukietach ślubnych.

Anna Janusz-Konieczna

Konsultant Ślubny, właściciel Agencji Ślubnej SafeHaven
Tekst należy do Anny Janusz-Koniecznej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z właścicielką Pracovnia Kwiatoteka z florystką Joanną Sudnik.
Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie, powielanie, cytowanie fragmentów lub całości zabronione bez pisemnej zgody udzielonej przez Agencję Ślubną SafeHaven.